Towarzyszę Starszemu na nocnej wachcie. Rozmarzył się - Mam domek w Jelitkowie, na stare lata będę siedział przy kominku i opowiadał wnukom swoje morskie przygody. Cholera! Przecież wszystkiego im nie będę mógł powiedzieć... - Dla mego wnuka Mikołają. Życie rybaków dalekomorskich na m t Admirał Arciszewski, marynarzy kołobrzeskich, rybaków bałtyckich, żeglarzy.
Blog > Komentarze do wpisu
POKOCHALI MORZE I KOŁOBRZEG


Adam Kantorysiński

Lat - 52(gdy publikowano artykuł)

     Zawód - żeglarz zawodowy, mgr geografii

     Rejsy - Było ich dziesiątki, te niezapomniane i najistotniejsze na jachtach polskich, holenderskich i niemieckich.Za rejs dookoła Europy na „Darze Kołobrzegu" i transatlantycki rejs na „Czartoryskim" otrzymał wyróżnienia Rejs Roku. Na "Fryderyku Chopinie" Opłynął Amerykę Południową przez przylądek Horn. Rejs na Karaiby dziesiątki wysepek i portów. Obecnie uczestniczy w regaty Cutty Sark rok 2003 na "Fryderyk Chopin"

     Kontynenty, wyspy, kraje odwiedzone - Kontynenty: Ameryka Północna, Afryka, Azja, Europa; kraje: wszystkie kraje nad Bałtykiem, Anglia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Maroko, Grecja, Turcja, Stany Zjednoczone, Kanada i inne; wyspy: Kanaryjskie, Azory, Madera, Maiorka, Minorka, Ibiza, Korsyka, Sardynia, Alboran, Fort de France na Martynice, wyspie w archipelagu Małych Antyli albo jak kto woli na Karaibach.

     Porty i kraje do odwiedzenia - Tak wiele, ze trudno wymienić.

     Jachty - „Eridan", „Dar Kołobrzegu", „Dar Koszalina" „Wojewoda Koszaliński", „Grunwald", „Płowce", "Czartoryski" i inne.

     Jacht życia - "Fryderyk Chopin"

     Pływa obecnie na s/y "Fryderyk Chopin" jako jeden z trzech kapitanów realizując program „Szkoły pod Żaglami" W ramach Szkoły pod Żaglami młodzież LO w trakcie dwu lub trzymiesięcznego rejsu uczestniczy w regularnych zajęciach lekcyjnych realizowanych zgodnie z programem szkolnym, a jednocześnie przechodzi twardą szkołę morską, stanowiąc integralną część załogi żaglowca. Tradycję takich rejsów zainicjował kapitan Krzysztof Baranowski w roku 1983 na żaglowcu „Pogoria" udowadniając, iż szkoła może być prowadzona na pokładzie. Kanadyjczycy zrobili użytek z tego pomysłu (zwanego Class Afloat) budując własny żaglowiec „Concordia". Kapitan Kantorysiński był dyrektorem tegorocznego semestru 13 lutego 2003 - 24 kwietnia 2003
     Trasa: Przejazd autokarem na lotnisko do Paryża, dolot na Karaiby, zaokrętowanie w Fort de France na Martynice, żegluga przez Wyspy Małych Antyli, Archipelag Wysp Azorskich, Kanał La Manche, Amsterdam (lub inny port europejski), Kanał Kiloński, Szczecin.

Znam go od drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Młodzież, którą uczył i z którą pływa darzy go szacunkiem i sympatia za kompetencje i fachowość.

Opracował Edward Bernatowicz

czwartek, 21 maja 2009, edward.bernatowicz

Polecane wpisy

  • JEDNOSKRZYDŁE MOTYLE DZIECIĘCEJ MIŁOŚCI.

    W latach siedemdziesiątych, stojąc na redzie portu Falmouth u wybrzeży Kornwalii, w weekend, z pokładu statku, z nieukrywaną zazdrościła obserwowaliśmy jak zape

  • POKOCHALI ŻAGLE I KOŁOBRZEG

    Wiesław Stasiński Wiek - 70 lat Stopień żeglarski - kapitan jachtowy Zawód. - pracownik umysłowy, obecnie emeryt Ważniejsze rejsy morskie : - 1959 – &#

  • POKOCHALI ŻAGLE I KOŁOBRZEG

    Wojciech Dubois . Wiek 52 lata. Stopień żeglarski kapitan jachtowy. Zawód menadżer żeglarstwa Rejsy Po Morzu Śródziemnym. Rejsy po Bałtyku i Morzu Północnym.