Towarzyszę Starszemu na nocnej wachcie. Rozmarzył się - Mam domek w Jelitkowie, na stare lata będę siedział przy kominku i opowiadał wnukom swoje morskie przygody. Cholera! Przecież wszystkiego im nie będę mógł powiedzieć... - Dla mego wnuka Mikołają. Życie rybaków dalekomorskich na m t Admirał Arciszewski, marynarzy kołobrzeskich, rybaków bałtyckich, żeglarzy.
Blog > Komentarze do wpisu

Optimist

Długość: 2,31 m

Szerokość: 1,13 m

Ciężar: 35 kg

Powierzchnia ożaglowania: 3,5 m2

Załoga: 1


Bardzo prosta konstrukcja. Niedrogi dziecko z łatwością może go uzbroić i klarować, jeden żagiel, kilka regulacji.150 tysięcy egzemplarzy na świecie, w tym KILKA tysięcy w Polsce!

Można go spotkać w ponad 100 krajach. Ponad 60% zawodników startujących Igrzyskach Olimpijskich, zaczynało swoja karierę żeglarską właśnie na Optymiście.


Ostatnie sukcesy polskiego Optimista

Mistrzostwa Świata:

2001 Quingdao (Chiny): 9 miejsce indywidualnie Emil Bałdyga

2003 Gran Canaria (Hiszpania)4 miejsce indywidualnie Tomasz Januszewski

2004 Salinas (Ekwador)5 miejsce indywidualnie Łukasz Przybytek1 miejsce drużynowo (Team Racing) 2 miejsce w klasyfikacji państw (Miami Herald Trophy)

Mistrzostwa Europy:

1999 Mati (Grecja)3 miejsce indywidualnie Barbara Strzyżewska

2003 Stari Grad (Chorwacja)1 miejsce indywidualnie Piotr Radowski 4 miejsce indywidualnie Michał Gryglewski6 miejsce indywidualnie Artur Nowicki

2004 Sandham (Szwecja)4 miejsce indywidualnie Agnieszka Skrzypulec 1 miejsce indywidualnie Wojciech Zemle

XXXI Kołobrzeskie Regaty O Srebrny Dzwon

Tradycyjnie, jak co roku, na początku lipca w odbywają się regaty „O Srebrny Dzwon" wybrałem się, więc by ujrzeć redę kołobrzeska zapełnioną współzawodniczącymi żaglami. Po przeliczeniu jednostek w poszczególnych klas stwierdziłem, że miejsc na podium jest więcej niż startujących jednostek. Zdegustowany, rozmyślając nad „rdzewiejący srebrze dzwonu" dotarłem do portu jachtowego gdzie drzemały niewykorzystane z powodu braku załóg DZ szkoły „Polskich Marynarzy i Rybaków" rozmyślające nad pusto brzmiącym hasłem „MARE DOMUS TUA".

Jakie było moje miłe zaskoczenie gdy ujrzałem na wodach portowych grupę „jednoskrzydłych motyli". Początkowo sądziłem, że to zajęcia szkółki Mariusza, lecz po zaangażowaniu i zacięciu, z jakim jungowie pokonują nawroty wokół ustawionych na wodzie bojek stwierdziłem, ze to są autentyczne biegi regatowe.

Jedna żaglówka zwróciła szczególną uwagę, prowadzący ją żeglarz nie życzył sobie pomocnych uwag, jakich udzielał Komandor klubu Górnisiewicz. Łódka owego zawodnika powoli wychodziła na prowadzenie i gdy minęła linię mety nad wodą rozległ się okrzyk dumy, miłości i dziecięcej radości, odbijający się od zadartych dziobów kutrów, zacumowanych rufami do kei portu rybackiego.

- TATO! BEZ NICZYJEJ POMOCY WYGRAŁE!

Po wyścigu łódki dobiły do kei. Dopiero wtedy przekonałem się, kim był ów szczęśliwy zwycięzca.

Tak szczęśliwego i wyrażającego swą radosną miłości do swych rodziców, jaką zwycięzca regaty o Srebrny Dzwon w klasie OPTYMIST w grupie wiekowej: do lat 11, Michał Górnisiewicz obdarzył swych rodziców, na kei, nigdy nie widziałem.

- No to Cię, ściga syn w sukcesach żeglarskich - powiedziałem.

- Już prześcignął, bo ja w jego wieku nie miałem takiego sukcesu - odpowiedział dumy ojciec.

Refleksja

Obserwując krzątające się mam jugów szkółki żeglarskiej, przygotowujących piknik przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami i zdenerwowanych ojców obserwujących na kei wysiłki żeglarskie swych pociech, ma się przekonanie, że to coś więcej niż tylko nauczenie dzieci rzemiosła żeglarskiego, kontrastuje to z odgłosami „fortu piwnego" po drugiej stronie basenu jachtowego. Dobrze się stało, że do regat o Srebrny Dzwon włączono klasę OPTYMIST może przez to nie śniedzieje do końca.

Edward Bernatowicz

 

piątek, 18 lipca 2008, edward.bernatowicz

Polecane wpisy

  • POKOCHALI MORZE I KOŁOBRZEG

    Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Defi

  • POKOCHALI ŻAGLE I KOŁOBRZEG

    Wiesław Stasiński Wiek - 70 lat Stopień żeglarski - kapitan jachtowy Zawód. - pracownik umysłowy, obecnie emeryt Ważniejsze rejsy morskie : - 1959 – &#

  • POKOCHALI ŻAGLE I KOŁOBRZEG

    Wojciech Dubois . Wiek 52 lata. Stopień żeglarski kapitan jachtowy. Zawód menadżer żeglarstwa Rejsy Po Morzu Śródziemnym. Rejsy po Bałtyku i Morzu Północnym.